Yatay Geçiş Nedir ?

yataygecis

Yazarın şu ana kadar yazılmış 16 makalesi bulunuyor.
  • 18 Eylül 2014
  • 90.285 kez görüntülendi.

YENİ BİR GELECEK İÇİN

Üniversite kazanmak giderek zorlaşmaktadır. Üniversiteye giren öğrenciler belirli bir zaman sonra kararlarını değiştirebilmektedir. Bu gibi durumlarda kullanılan yöntemlerden en önemlisi yatay geçiş olarak karşımıza çıkmaktadır. Yatay geçiş herkesin bildiği konulardan değildir. Üniversite öğrencileri bu konuda bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Üniversitenin belirli bir bölümünde okurken başka bir bölümde okumaya karar veren ya da başka bir üniversiteye geçiş yapmak isteyen öğrenciler yatay geçiş haklarını kullanmaktadır. Yatay geçiş nedir sorusu üniversite öğrencilerinin karşısına çıkmaktadır.

Yatay geçiş için bir çok özellik bir arada bulunmalıdır. Bu özelliklerden bir tanesi not ortalamasıdır. Not ortalamasının belirli bir limitten yüksek olması gerekmektedir. Geçeceğiniz bölümün puan türüne uygun bir bölüm tercih edilmelidir. Bu gibi özellikler bir araya gelerek üniversite öğrencilerinin geçiş hakkı kazanmalarını sağlamaktadır. Yatay geçiş nedir sorusunu cevaplandırmak adına başvuru koşullarını incelemek gerekmektedir. Her üniversite ya da bölüm kendine uygun koşullar belirlemektedir. Bu nedenle üniversitelerin kurallarını tam anlamıyla bilmek gerekmektedir.

Başvuru zamanları da önemlidir. Bölümlerin yatay geçiş hakları belirli dönemlerde belirlenmektedir. Bu dönemlere dikkat ederek başvuru koşullarını meydana getirebilirsiniz. Yatay geçiş nedir sorusunun cevabını çok daha ayrıntılı bir şekilde öğrenmek gerekmektedir. Aksi takdirde yatay geçiş konusunda sorunlar yaşanabilmektedir. Böyle bir düşünceniz varsa uzun süre önceden karar vermeniz ve koşullarını incelemeniz gerekmektedir. Yatay geçiş ile çok daha iyi bir bölüm ya da üniversite şansı elde edebilirsiniz.

Dilerseniz kurum içi geçiş ya da dilerseniz de kurumlar arası geçiş uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Kurum içi geçişlerde üniversitenizin sizin için belirlemiş olduğu şartları yerine getirmeniz son derece büyük bir önem taşımaktadır. Kurumlar arası geçiş için de ilgili üniversitenin sizden beklediği şartları yerine getirmeniz önemlidir. Kurumsal arası geçişlerde en önemli olan detay kesinlikle not ortalamasıdır. Kontenjana bağlı olarak kurumsal arası geçişlerde sıralama not ortalamasına uygun bir şekilde olur. En yüksek not ortalamasından aşağı doğru inilerek kontenjan sayısı kadar kişi programa dahil edilir. Siz de tüm detayları araştırarak bu konu hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

YAZARIN SON YAZILARI
AKSARAY ÜNİVERSİTESİ - 22 Kasım 2014
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ - 22 Kasım 2014
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ - 22 Kasım 2014
ACIBADEM ÜNİVERSİTESİ - 22 Kasım 2014
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ