Burslar

 yatay-gecis-burslar-banner

Güz ve Bahar Dönemi olarak gerçekleştirilen Yatay Geçişlerde Üniversitelerimizin verdiği burslar hakkında detaylı bilgiyi yatay geçiş dönemlerinde buradan bulabilirsiniz.

Burs öğrenciye öğrenim hayatı boyunca ihtiyaçlarını karşılaması için karşılaması için karşılıksız olarak devler kırımı tarafından veya belli şartlar içerisinde özel kurumlar tarafından verilen paradır. Burslardan öğrenim hayatını sürdüren her öğürencinin yararlanma hakkı bulunmaktadır. Buna; Ön lisans, lisans ve açık öğretim öğrencileri ile dikey geçiş sınavı ile ara vermeden kayıt yaptıran öğrenciler yararlanmaktadır. Yatay Geçiş Bursları Vakıf üniversitesi öğrencileri, İkinci öğretimde okuyan öğrenciler, milli sporcu olan öğrenciler ve üniversite kontenjanından bildirilen öğrenciler burslardan yararlanma hakkına sahiptirler.

Okuduğunuz üniversiteden farklı bir üniversiteye yatay geçiş yapmanız durumunda burs hakkınızı kesinlikle kaybedersiniz. Bunun için okuduğunuz üniversitenin yatay geçiş yönetmenliğine bakarak detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Şayet sizi ÖSYM burslu bir kontenjana yerleştirdiyse yine geçiş yaptığınızda bursunuz kaybolacaktır. Ancak Yatay Geçiş Bursları yıl içerisinde biriken ağırlıklı not ortalamanız; sizin yatay geçiş yapılacak yerin burs yönetmenliği dikkate alındığında burs almaya yetecek orandaysa akademik başarı bursu alarak öğrenim hayatınıza burslu olarak devam edebilirsiniz.

Üniversiteler burs yönetmenliklerini kendileri belirledikleri için her üniversitenin burs yönetmeliği farklılıklara sahiptir. Burs her öğrencinin gereksinim duyduğu en önemli araçlardan birisidir. Bu nedenle elinizdeki bursu kaybetmemeniz için kayıtlı olduğunuz üniversitenin Yatay Geçiş Yönetmenliğini dikkatlice araştırıp bursunuz hakkında detaylı bilgilere ulaştıktan sonra karar vermeniz doğru olacaktır. Yatay Geçiş Bursları bu nedenle öğrenci için sorun teşkil etmektedir.

Sizin yapmanız gereken şey de yatay geçiş programına kayıt olduğunuz üniversite yönetmeliğini iyi bilmek, olacaktır. Her üniversite de burs koşulları farklılıklar gösterir. Sizin programdan yararlandığınız bölüm hakkında bilgi sahibi olmanız ve de bu doğrultuda bursunuzun hangi koşullarda elinizden alınacağı bilgisine sahip olmanız gereklidir.

Tabii ki de burs kontenjanına girebilmek oldukça büyük bir başarı demektir. Bu başarıyı elde ettikten sonra kaybetmemek adına elinizden geleni yapmanız gereklidir. Siz de bu konuda ilgili üniversiteden detaylı bilgi alabilirsiniz. Burs konusunda kesinlikle not ortalaması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Siz de burslardan yararlanmaya devam edebilmek adına not ortalamanızı oldukça yüksek tutmaya devam etmelisiniz.