Merkezi Yerleştirme Puanıyla Yatay Geçiş

MERKEZİ YERLEŞTİRME PUANIYLA YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR ?

Merkezi Yerleştirme Puanıyla yatay geçiş yapılabilmesi için; öğrencinin kayıt olduğu yıldaki yerleştirme puanı, geçmek istediği programının girdiği yıldaki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekmektedir. Ancak böyle bir durumda bu hakkı kullanabilir. Ancak bölümün o sene öğrenci alması şarttır. Başvurular ağustos ayının 30’una kadar alınıp, başvuruların değerlendirme işlemleri Eylül ayının 15’ine kadar bitirilip, kayıtlarında Eylül ayı sonuna kadar bitirilmesi gerekmektedir. Başvurusunu yapan öğrencilerin başvuruları yükseköğretim kurumlarının ilgili kurumlarında değerlendirilerek yatay geçişleri kabul edilir.

Başvurunun kontenjandan fazla olduğu durumlarda, ÖSYS puanı en yüksek adaydan başlanıp sıralanarak, kontenjan kadar adayın yatay geçişi kabul edilir. Merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş için; başvuruların değerlendirilmesinde sadece öğrencinin kayıtlı olduğu programa yerleştiği yıldaki ÖSYM merkezi yerleştirme puanları dikkate alınmakta, başarı vb. şart aranmamaktadır. Üniversitelerin ayrıca bir kontenjan ilan etmesi gerekmemektedir. Başvurular her yıl eğitim öğretim dönemi başlamadan önce yapılmakta, bahar döneminde başvuru alınmamaktadır.

Öğretim dili Türkçe programdan tamamen veya kısmen yabancı dilde eğitim yapan programlara geçişte öğrencinin yabancı dil şartını karşılaması gerekmekte, hazırlık sınıfında veya birinci sınıfta geçiş yapmak isteyen öğrencilerin yabancı dil şartını sağlamaması durumunda yabancı dil hazırlık eğitimi almaları gerekmektedir. Özel yetenek sınavı ile kayıt olan öğrencilerde, merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş başvurusu yapabilirler. Bazı gerekli belgeler gerekmektedir. Bunlar: dilekçe, nüfus cüzdan fotokopisi, kayıtlı olduğunuz üniversiteden öğrenci belgesi, ÖSYS sonuç belgesi.

İlgili üniversitenin sizden istediği belgeleri hazırlamalısınız. Eksik evrak çıkması gibi durumlarda yatay geçiş hakkı kazanmış olsanız bile bu hak elinizden alınabilir. O nedenle tercih edeceğiniz üniversitenin sizden neler beklediğini bilmelisiniz. Üniversiteye gidebilir ya da ilgili üniversitenin web sitesinden güncellemelerini takip edebilirsiniz. Tercih edeceğiniz üniversitenin yatay geçiş için ne kadar kontenjan açtığını bilmelisiniz. Çünkü not ortalamanız tutsa bile eğer çok aday başvurdu ise, ortalaması sizden yüksek olan kişiler sıralamaya girebilir ve de siz sıralamada geriye düştüğünüz için yatay geçişten yararlanamayabilirsiniz. Tüm bu detayları göz önünde bulundurarak yatay geçiş için başvuru yapmalısınız.