Kurumlar Arası Yatay Geçiş

KURUMLAR ARASI YATAY GEÇİŞ NASIL YAPILIR ?

Yatay geçiş bir çok açıdan önemlidir. Üniversite öğrencilerinin değişen kararlarını önemseyen bu uygulama sayesinde kurumlar arası da geçiş yapılabilmektedir. Kurumlar arası yatay geçiş nasıl yapılır sorusu öğrencilerin kafalarını karıştırmaktadır. Her kurum yatay geçiş için kendi koşullarını belirlemektedir. Bu koşullara uygun olan kişiler yatay geçiş hakkı elde etmektedir. Kurumlar arası geçişte üniversitede okuduğunuz bölümden başka bir üniversitenin aynı bölümüne geçiş yapabilirsiniz. Bu geçiş için bazı koşulların yerine getirilmesi gerekmektedir. Kişinin okuduğu bölümdeki not ortalamasının geçer not olması gerekmektedir.

Kurumlar arası yatay geçiş nasıl yapılır diye merak eden öğrenciler yeterli bilgiyi aldıktan sonra yatay geçişe başvurabilmektedirler. Koşulların hepsinin yerine getirilmesi durumunda dahi kontenjan yok ise yerleştirme işlemi gerçekleşmemektedir. Bu kurumlar arası geçiş koşullarının her üniversite için ayrı olduğu da unutulmamalıdır. Programlar arasında uygunluk durumuna göre yatay geçiş yapılabilmektedir. Bu yatay geçiş koşulları bir çok öğrencinin eğitim hayatını başlı başına etkilemektedir. Bu etki ile öğrenciler çok daha iyi bir üniversitede eğitim görme şansı da elde edebilmektedir.

Kurumlar arası yatay geçiş nasıl yapılır konusunda bilgi alarak dilediğiniz üniversiteye başvuruda bulunabilirsiniz. Üniversitelerin kendilerine ait koşullarına uygun görülmeniz durumunda yatay geçiş hakkı elde edebilirsiniz. Yatay geçiş zor gibi görülse de başaran öğrencilerin fazla sayıda bulunması diğer öğrencilerin de motivasyonunu arttırmaktadır. Bu motivasyon ile diledikleri okulda öğrenim görebilmektedirler.

Başka bir üniversitede ve başka bir bölüm tercih edebilme gibi seçenekleriniz bulunmaktadır. Yerleştiğiniz bölüme yararı olacağını düşündüğünüz başka bir bölüm tercih edebilirsiniz. Bu noktada elbette ki not ortalaması oldukça büyük bir rol oynamaktadır. Yatay geçiş düşünen bir öğrencinin mutlaka ilk olarak not ortalamasını yükseltmesi gereklidir.

Tabii ki de bazı bölümlerde İngilizce yeterlilik belgesi gerekmedir. Seçeceğiniz bölüme göre İngilizce yeterlilik belgesi de hazırlamanız, gerekebilir. Her üniversitenin başvuru zamanı farklı olduğu için yatay geçiş adına başvurmak istediğiniz üniversitenin web sitesini takip etmelisiniz. Başvuru süreleri ilgili üniversitelerin web sayfalarında duyurulacaktır. Siz de gerekli belgeleri toparladıktan sonra yatay geçiş uygulamasına başvurabilirsiniz.